Aktualności

Ze Świdnika na Białoruś, czyli artystyczny lot Motyli, był wyjazdem na X Międzynarodowy Festiwal Nieprzetartego Szlaku w Brześciu.
W oczekiwaniu na kwitnące kasztany grupa teatralna Motyle działająca w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy PSOUU Koło w Świdniku otrzymała nominację, aby reprezentować woj. lubelskie na festiwalu Nieprzetarty Szlak.


Wyruszyliśmy tak rano, że nawet słońce ziewało na horyzoncie. Podróż była bardzo przyjemna, tym bardziej, że same przygotowania okazały się wyścigiem z czasem, który polegał przede wszystkim na szybkim wyrobieniu paszportów. Na szczęście udało się i 2 maja wyruszyliśmy na podbój Brześcia. Należy przypomnieć, że była to X edycja festiwalu i tym samym rocznica również Motyli, ponieważ dokładnie 10 lat temu, czyli podczas I edycji Motylki występowały na tamtejszej scenie. Wtedy był to pierwszy zagraniczny festiwal świdnickiej grupy. Fakt ten przypomniał sam inicjator idei owego festiwalu Pan Michał Stanowski i nieoceniona Pani Kierownik WTZ Wiesława Staszczak.


Kiedy dojechaliśmy na miejsce kasztany kwitły, jednak pogoda przez te trzy dni pobytu nie rozpieszczała nas bynajmniej. Na szczęście wolontariuszki: Veronika i Sara, które zostały przydzielone naszej grupie okazały się wszechwiedzące, posługujące się kilkoma językami obcymi i niesamowicie sympatyczne. Dziękujemy tym wspaniałym dziewczynom za opiekę, tłumaczenie i przyjaźń jaką nas otoczyły.
Pierwszego dnia mogliśmy skorzystać z próby i poznać przede wszystkim scenę i przestrzeń Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramatu.
Następnego dnia odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu podczas inauguracji został odczytany przez Michała Stanowskiego list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Bogdana Zdrojewskiego. Motywem przewodnim festiwalu były Mity świata. W przeglądzie wzięło udział dziewięć grup teatralnych z pięciu krajów m.in. Białorusi, Polski, Ukrainy, Litwy i Rosji oraz wolontariusze NS.

artystyczny-lot-motyli-01
Każdy występ był oryginalny i ciekawy. Teatry prezentowały się w różnych konwencjach teatralnych: począwszy od historii opartych na słowie, poprzez pantomimę, a kończąc na tańcu.
Następnie rada konsultacyjna spotkała się z instruktorami na omówieniach spektakli, gdzie Motyle zostały docenione za samodzielność na scenie, radość gry i przygotowanie warsztatowe.
Podczas tego typu festiwali mamy okazję nie tylko sprawdzić się, bo przecież jest to przegląd, a nie konkurs, ale również ma to na celu integrację całego środowiska artystycznego osób niepełnosprawnych, jak również jest to czas dobrej zabawy i obejrzenia efektów naszej pracy poprzez teatroterapię.
Grupa z WTZ Świdnik zaprezentowała spektakl pt. Relacje, który powstał podczas I Integracyjnych Warsztatów Teatralnych w Świdniku z inicjatywy Katarzyny Szajewskiej instruktorki teatralnej. Na brzeskiej scenie teatralnej wystąpili: Anna Binkiewicz, Barbara Pietraś, Justyna Chudek, Anna Krupska, Katarzyna Jakubowska, Tomasz Kruk, Sebastian Golik, Mariusz Jaworski, Marcin Dyński, Seweryn Cioczek, Mariusz Tyliński i Piotr Hać. Opiekunami grupy na festiwalu były: Wiesława Staszczak, Katarzyna Szajewska i Dorota Kowalczuk-Wałęga. Nieocenioną pomocą wykazał się również Paweł Limek, który był jednocześnie fotografem na festiwalu.

artystyczny-lot-motyli-02
Mamy nadzieję, że to nie ostatni podbój zagranicznych scen teatralnych przez naszych utalentowanych aktorów.

Katarzyna Szajewska
Instruktor teatralny