Aktualności

Od czerwca do grudnia 2014 roku dziewięcioro uczestników WTZ PSOUU Koło w Świdniku weźmie udział w Projekcie systemowym mającym na celu przygotowanie do sprawnego poruszania się po rynku pracy.

Projekt pt. „Wsparcie osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym (w tym z zespołem Downa i /lub niepełnosprawnościami sprzężonymi) oraz głębokim stopniem upośledzenia umysłowego III" realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałanie 1.3.6 PFRON – projekty systemowe.
Projekt ten ma na celu przygotowanie osób niepełnosprawnych do sprawnego poruszania się po rynku pracy. W ramach projektu odbywać się będą indywidualne konsultacje z psychologiem i trenerem pracy, warsztaty, wyjazd integracyjny oraz praktyki w zakładach pracy. Ma to na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym podjęcia pracy.

O wrażenia oraz plany i nadzieje związane z projektem zapytaliśmy uczestników projektu:

Zofia-WernerZofia: Myślę że jest ciekawie. Uczymy się i wiele dowiadujemy o rynku pracy. W tym projekcie uczestniczę po raz pierwszy. Gdy dowiedziałam się o nim, to bardzo się ucieszyłam, że mam okazję wziąć w nim udział. Wiem że jest to dobra okazja na rozwój osobisty i spędzenie czasu w miłej atmosferze. Podczas praktyk sprawdzę swoje możliwości.


Hieronim: Bardzo mi się podoba udział w warsztatach. Poznałem wielu nowych ludzi. Uczę się nowych rzeczy. Jest to dla mnie bardzo mile i ciekawie spędzony czas. Nigdy dotąd nie brałem udziału w podobnym projekcie. Od zawsze chciałem być kucharzem i nauczyć się dobrze gotować. Cieszę się, że dzięki udziałowi w projekcie będę miał możliwość odbycia praktyk w jednej z restauracji.


Hubert-SamonekHubert: Zajęcia są ciekawe. Prowadzący dbają o to aby każdy w nas aktywnie w nich uczestniczył. Mam okazję się wykazać. Dowiaduję się też wielu rzeczy, które są potrzebne w codziennym życiu. Wiem już, np. jak ważne jest dbanie o własny wizerunek. Mam nadziej, że ze wszystkim sobie poradzę i wiele nauczę. Chciałbym się dostać na staż i zostać kelnerem albo kucharzem.

 


Ewelina-MrugalaEwelina: Moje ważenia są bardzo pozytywne. Dziś pisaliśmy życiorys i list motywacyjny. Wszystko jest dla mnie nowe i cieszę się, że mam okazję się tego nauczyć. Po raz pierwszy biorę udział w jakimkolwiek projekcie. Cieszę się z praktyk, podczas których będę mogła sprawdzić się i przekonać co potrafię. Mam nadzieję, iż dostanę się na staż.

 

 


Justyna-ChudekJustyna: Jest mi miło, że biorę udział w warsztatach. Cieszę się z miłej atmosfery na zajęciach. Robimy różne ćwiczenia, są pokazy, odgrywamy scenki. Dużo się dzięki temu uczę i dowiaduję. Wiem też, że będzie wyjazd integracyjny i to mnie również cieszy. Podoba mi się bardzo formuła zajęć. Z pewnością warsztaty przygotują mnie lepiej do praktyk i tego jak się na nich odnaleźć. Co będzie dalej - zobaczymy.

 

 


Bartlomiej-LachowskiBartek: Moje wrażenia są pozytywne. Zajęcia są ciekawe i obfitują w wiele ważnych zagadnień. Dzisiaj piszemy CV, list motywacyjny i podania. Panuje bardzo miła atmosfera na zajęciach. Dowiedziałam się jakie są wymagania pracodawców. Myślę, że to i wiele innych rzeczy warto wiedzieć i cieszę się, że dzięki tym warsztatom poznam je. W przeszłości brałem już udział w podobnych przedsięwzięciach. Były to projekty wyjazdowe realizowane w Jarnołtówku i Jarosławiu. Podczas wyjazdów odbywała się rehabilitacja połączona z kursami szkoleniowymi. Były warsztaty z psychologiem. Chciałbym dobrze poradzić sobie na praktykach. Jestem pozytywnie nastawiony do tego co nowe. Warto stawiać przed sobą kolejne wyzwania i próbować nowych rzeczy. Chcę wykorzystać zdobytą podczas projektu wiedzę i umiejętności w codziennym życiu.

 

Tomasz-KrukTomasz: Warsztaty bardzo mi się podobają. Podczas nich rozwiązujemy wiele ciekawych zadań. Codziennie jest coś innego, np. wczoraj wyświetlane były filmy prezentujące osoby niepełnosprawne w pracy w kuchni w jednej z restauracji. Te osoby dobrze sobie radziły i widać, że są zdolne do takiej pracy. Dzięki tym filmom uwierzyłem, że też tak mogę. Jest to mój pierwszy udział w projekcie. Gdy dowiedziałam się o możliwości udziału w nim uznałem że warto. Moim marzeniem jest znalezienie odpowiedniej pracy.

 

 
Slawek-MisiurekSławek: Bardzo podobają mi się warsztaty i cieszę się ze mogę wziąć w nich udział. Dowiedziałem się wielu ważnych informacji, np. gdzie się zgłaszać w trakcie szukania pracy, jak napisać życiorys, jak radzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wiedza ta jest przekazywana w ciekawy sposób. Mam za sobą udział w projektach realizowanych w Jarnołtówku i Jarosławcu. Dzięki nim dowiedziałem się, m.in. jak udzielać pierwszej pomocy, poznałem podstawy prawa pracy. Uważam, że takie projekty, szkolenia i warsztatu skierowane do osób z niepełnosprawnością są bardzo ważne i potrzebne. Mam nadzieję że mój udział w projekcie nie tylko pozwoli mi się jeszcze bardziej rozwinąć w wielu dziedzinach, ale będzie również miłym doświadczeniem.

 


Sylwester-SiptaSylwester: Mam bardzo dobre wrażenia. Zajęcia oraz sposób ich prowadzenia przypadły mi do gustu. Tematy poruszane podczas zajęć są ciekawe. Codziennie jest to coś nowego. Liczę na to, że dowiem się nowych rzeczy i na pewno rozwinę. Wiem że będą praktyki i mam nadzieję, że wkrótce pokażę, co umiem.

 

 


Seweryn-CioczekSeweryn: Jest ciekawie. Każdego dnia dowiaduję się czegoś nowego. Na przykład, po raz pierwszy dowiedziałem się jak poruszać się po rynku pracy, czyli gdzie i jak szukać pracy. Uczę się pisać list motywacyjny czy CV. Nauczyłem się również technik relaksacyjnych. Jestem pewny, że skorzystam biorąc udział w projekcie. Cieszyłbym się, gdybym mógł podjąć pracę. Rozumiem też, że nie jest to takie proste.