Aktualności
Tournee Grupy wokalnej "Ach To My"
- Szczegóły
-
sierpień
30
2022
"Taka jest w nas moc, ona mieszka w naszych sercach"
Już po raz ósmy Grupa wokalna "Ach To My" miała okazję wziąć udział w Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych mocART który odbył się 28.08.2022 roku w Opolu, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.
Festiwal miał dwutorową formułę opartą na pierwszym etapie konkursowym online.
Do ścisłego finału dostało się 11 uczestników, w tym jedna grupa – "Ach to my".
Drugi etap "live" z towarzyszeniem zespołu muzycznego przed jury konkursowym, zakończył się uroczystą Galą Finałową, podczas której zostały wręczone laureatom nagrody.
Festiwal organizowany był przez Stowarzyszenie "Power of Soul", a głównym celem projektu jest stworzenie podstaw do poszerzania samoświadomości uczestników poprzez edukację muzyczną i psychologiczną, aktywizację społeczną oraz zintegrowanie środowiska różnych grup społecznych i kulturowych.
Podczas Festiwalu zaplanowane było przygotowanie wybranych finalistów w II etapie do wykonania hymnu Festiwalu "Taka jest w nas moc" autorstwa Katarzyny Pumy Piaseckiej oraz praca nad emisją głosu, dykcją, interpretacją, autoprezentacją, radzeniem sobie ze stresem, wykorzystywaniem swoich zasobów wokalnych z towarzyszeniem zespołu muzycznego na Konkursie Finalistów oraz Gali Festiwalowej.
Jak mówiła Pani Katarzyna Piasecka – organizatorka festiwalu – "w poprzednich edycjach uczestnicy mieli okazję brać udział w warsztatach wokalnych, do czego w kolejnych latach na pewno jako organizatorzy będą chcieli powrócić".
Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku reprezentowała grupa wokalna "Ach To My", która zaśpiewała piosenkę "Rodzina" autorstwa Dariusza Tokarzewskiego oraz solista Szymon Woźniak z utworem "Nie płacz Ewka" zespołu Perfekt.
Mimo iż nie zdobyli żadnej nagrody zdobyli duże uznanie zarówno jury jak i publiczności. Już samo zakwalifikowanie się do 11 finalistów z całej Polski jest dla nich wielkim sukcesem.
Podczas Finałowej Gali Festiwalu, oprócz laureatów konkursu można było zobaczyć też występy jury (Ewy Urygi, Żanety Plotnik, Jareckiego), organizatorów ( Katarzyny Pumy Piaseckiej, wokalistek "Power of Soul"), artystów AMiMR "Cool Music School" oraz Darii Barszczyk, laureatki z 2015 roku.
Uczestnikom towarzyszył "live" zespół muzyczny w składzie: Krzysztof Puma Piasecki, Jacek i Filip Hornik, Paweł Gwóźdź oraz Aleksander Gonsior.
Oczywiście, jak co roku uroczystą Galę zakończył hymn " Taka jest w nas moc" w wykonaniu uczestników Festiwalu mocArt pod dyrekcją Katarzyny Pumy Piaseckiej.
Dorota Kowalczuk-Wałęga – Psycholog WTZ PSONI Koło w Świdniku
"Ach To My" - ach to śpiewanie …...
Pierwszy raz w historii grupy wokalnej "Ach to my" wydarzyło się "Coś" co można śmiało nazwać prawdziwym tournee koncertowym. Od 07.11.2022 do 10.11.2022 grupa wokalna w składzie: Agnieszka Zając, Barbara Pietraś, Daniel Doliński, Seweryn Cioczek, Szymon Woźniak uczestniczyła w trzech przeglądach piosenki. Pierwsze dwa dni trasy koncertowej to przegląd świętujący 25-lecie istnienia "Nieprzetartego Szlaku", jak zawsze pod kierownictwem Michała Stanowskiego, który odbył się w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Tematem 25 Spotkań z piosenką był "Dom", czyli regulaminowo repertuar dotyczący bardzo ciepłego klimatu jakim jest dom w różnych układach odniesienia. Muszę przyznać, że udało nam się trafić z piosenkami. Grupa "Ach To My" wykonała dwie piosenki: "Rodzina" autorstwa Dariusza Tokarzewskiego i "Nie ma jak u mamy" z rep. Wojciecha Młynarskiego zaśpiewana przez Szymona Woźniaka. Jako instruktor byłem bardzo dumny z moich artystów, ponieważ piosenki wykonali bardzo dobrze, co dało się odczuć po reakcji publiczności. Dostaliśmy bardzo duże brawa a wykonanie piosenki "Nie ma jak mamy" przez Szymona Woźniaka wywołało dużo wzruszenie wśród słuchaczy. Dostaliśmy również gratulacje od samego Michała Stanowskiego, który podkreślił dobór repertuaru i poziom wokalny grupy. Przyznam również, że poziom przeglądu był bardzo wysoki i w konfrontacji z innymi zespołami wypadliśmy bardzo dobrze - a było ich 23. Przegląd był bardzo profesjonalnie przygotowany podczas którego odbyły się również warsztaty muzyczne oraz wesołe przerwy wypełnione piosenkami i dialogami Karoliny Czajki i Michała Stanowskiego. Na koniec grupa "Ach To My" uczestniczyła w bankiecie z okazji 25-lecia, gdzie oprócz gorącego posiłku i przekąsek mogła poczęstować się kawałkiem olbrzymiego jubileuszowego tortu. Wróciliśmy obdarowani nagrodami i dyplomami, w tym bardzo ważny dla nas dyplom Wojewody lubelskiego za całokształt pracy artystycznej. Oprócz nagród indywidualnych, grupa otrzymała głośnik z mikrofonem który na pewno przyda się na zajęciach muzycznych. Była to dla nas wielka i miła przygoda, która była poprzedzona ciężką pracą nad materiałem muzycznym.
Dariusz Tokarzewski –Instruktor Terapii Zajęciowej WTZ PSONI Koło w Świdniku
Gdy piosenka szła do wojska
Na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii św. Michała Archanioła w Zamościu oraz Katolickiego Stowarzyszenia "Służba Człowiekowi", grupa wokalna "Ach To My" wystąpiła na XII Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej, Partyzanckiej i Patriotycznej pt. "Gdy Piosenka Szła Do Wojska" Zamość 2022. W tym roku zostaliśmy poproszeni o przygotowanie piosenek z filmów o tematyce żołnierskiej, partyzanckiej i patriotycznej.
9 listopada wyruszyliśmy ku nowej wokalnej przygodzie. O 9:30 przywitano nas kawą i poczęstunkiem, po czym udaliśmy się do garderoby, by przebrać się w mundury wypożyczone ze Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Wyglądaliśmy w nich dostojnie i z powagą. Od razu udzieliła nam się podniosła atmosfera, gdzie okiem sięgnąć otaczały nas historyczne postacie: generałowie, towarzysze broni, sanitariuszki i stylowe przedwojenne damy.
Przegląd rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Pan Dyrektor WTZ w Zamościu, przywitał wszystkich gości, zachęcając do wspólnego śpiewania. A śpiewać było z kim, gdyż na przegląd przyjechało aż 17 grup artystów!
Nasza grupa wykonała dwa utwory: "Piosenka Telegrafistki" z serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies", oraz "Nim Wstanie Dzień" z filmu "Prawo i Pięść". Naszym artystom akompaniował na gitarze niezastąpiony Dariusz Tokarzewski, który również był odpowiedzialny za aranż i przygotowanie grupy do występu.
Widownia była zachwycona występem naszej grupy, czego dowodem były długie oklaski i liczne komplementy zasłyszane w kuluarach. Po występie organizator zaprosił nas na poczęstunek, szczególnie smakowały nam domowe ciasta przygotowane przez placówkę gospodarzy.
Do domu wracaliśmy w wyśmienitych humorach. Zadowoleni z udanego występu i z całą torbą upominków. Nie możemy się doczekać występu w kolejnej edycji Przeglądu Piosenki Żołnierskiej za rok.
Marta Więckowska – Instruktor Terapii Zajęciowej WTZ PSONI Koło w Świdniku
Udział grupy wokalnej w jesiennych spotkaniach Bardów
Jak co roku 10.11.2022R. Warsztat Terapii Zajęciowej miał zaszczyt gościć na corocznych spotkaniach Bardów organizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" w Lublinie. Festiwal miał charakter amatorski, jego uczestnikami byli wykonawcy indywidualni reprezentujący placówki wspierające osoby niepełnosprawne. Warsztat terapii zajęciowej PSONI Koło w Świdniku reprezentowała grupa "Ach To My" która wykonała utwory: "Od Stóp do głów" Wioletty Villas i Michała Wiśniewskiego, "Rodzina" autorstwa Dariusza Tokarzewskiego, "Nie płacz Ewka" z repertuaru Perfekt. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe a także uwiecznili spotkanie wspólnymi fotografiami. Oprócz tych wspaniałych występów nie zabrakło na zakończenie poczęstunku.
Agnieszka Grela – Instruktor Terapii Zajęciowej WTZ PSONI Koło w Świdniku