Aktualności
Przez muzykę, teatr i taniec w świat bez granic
- Szczegóły
-
grudzień
07
2023
Zgodnie z tradycją końcówka listopada to okres, w którym uczestnicy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, spotykają się by wspólnie obchodzić Andrzejki – jedno z najbardziej popularnych polskich świąt.
W tym roku 10 dzieci z Dziennego Centrum Aktywności, 15 osób dorosłych z Warsztatu Terapii Zajęciowej i 10 osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy wzięło udział w zadaniu publicznym pt.:"Prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, które:
- mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych,
- rozwijają umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną
- usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach". Zadanie rozpoczęliśmy już w czerwcu 2023 roku a zakończyliśmy z końcówką listopada.
Zabawa Andrzejkowa odbyła się 29 listopada, w restauracji Favilla w Świdniku. Całą uroczystość połączyliśmy z występami naszych grup: „Pasjonaci” ŚDS, „Ach to My” i „Motyle” WTZ, oraz z wystawą prac którą udało się nam stworzyć dzięki przepięknym pracom wykonanym przez dzieci z DCA. Przygotowań było dużo, ale obserwując reakcję widzów – na pewno było warto!
Na miejscu spotkaliśmy się tuż przed godziną 11.00, wszyscy ubrani w odświętne stroje. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania wszystkich obecnych i zapowiedzi pierwszego spektaklu pt.: „Love me!”. Stworzony został przez grupę teatralną „Pasjonaci”, którą przygotowywała Magdalena Mazurek-Chlebuś – instruktor grupy. Powstał on na bazie improwizacji tanecznych, wywołał wiele emocji a oglądający nagrodzili go brawami.
Grupa teatralna "Pasjonaci"
Po występie udaliśmy się na pyszny obiad, a następnie ruszyliśmy na parkiet by rozruszać się w rytm muzyki. Około godziny 13.00 byliśmy widzami etiudy pt.: „Ja jestem”, którą zaprezentowała nam grupa „Motyle”, przygotowana przez Wioletę Repeć – instruktor grupy tanecznej. W ramach zajęć uczestnicy mieli okazję pracować w zakresie rozwijania ekspresji twórczej, samodzielnego wyrażania siebie w ruchu poprzez realizację różnorodnych ćwiczeń i zadań ruchowych z muzyką dostosowaną do możliwości percepcyjnych uczestników. Widowisko wywołało wiele wzruszenia wśród odbiorców, dlatego też zostali oni nagrodzeni gromkimi brawami.
Grupa "Motyle"
W tym samym czasie, odbywały się zajęcia z animatorką, która świetnie zintegrowała i rozbawiła najmłodszą grupę uczestników zabawy – dzieci z DCA. Były naprawdę wielkie bańki, ogień i wiele śmiechu. Ich piękne, kolorowe prace podziwialiśmy z zachwytem – różnorodność faktur, technik i kolorystyki sprawiła, że były znakomitą dekoracją imprezy. Kolejną grupą, która uatrakcyjniła nasze spotkanie andrzejkowe był zespół muzyczny „Ach to My” – przygotowywany przez terapeutę Dariusza Tokarzewskiego. Nasi „warsztatowi muzycy” zaśpiewali utwory t.j. „Wszystkie serca ruszą w tan”, „Małe szczęścia”, „Zacznij od Bacha” oraz „Modlitwa” opracowane podczas zajęć. Oni także zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zespół muzyczny "Ach to My”
Zabawa zakończyła się około godziny 17.00, pozostawiając w nas wszystkich wiele refleksji oraz miłych wspomnień. Wspaniale było spędzić ten czas w naszej społeczności, uczyć się pracy zespołowej, kreatywności i podziwiać występy grup.
Zadanie finansowane było ze środków Województwa Lubelskiego, działającego poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, przy ul. Diamentowa 2, 20-447 Lublin.Całkowity koszt zadania publicznego wynosi 60.000,00 zł.
Taka integracja to świetny moment na zdobywanie nowych doświadczeń oraz pokonywanie barier społecznych, życiowych i psychicznych.
Anna Danielak – koordynator projektu